W dniu 30 września 2019 Narodowe Centrum Badań i Rozwoju z siedzibą  w Warszawie (kod pocztowy: 00-695), przy ul. Nowogrodzka 47a, jako Instytucja Pośrednicząca dla Osi III Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 ogłosiło konkurs :

konkurs zamknięty numer POWR.03.05.00-IP.08-00-PUN/19 „Projektowanie uniwersalne”

Cel konkursu

Konkurs dotyczy opracowania i wdrożenia zajęć obowiązkowych w programie studiów, obejmujących projektowanie uniwersalne, umożliwiających studentom poznanie potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz praktyczne zastosowanie zasad uniwersalnego projektowania produktów i usług. Produkty projektów powinny opierać się o modele zajęć na studiach I stopnia i/lub II stopnia i/lub na jednolitych studiach magisterskich, wypracowane przez Zespół ds. opracowania modeli projektowania uniwersalnego.

Wnioski w ramach konkursu będą przyjmowane:

od 31 października 2019 r. (od godz. 08:15) do 2 grudnia 2019 r. (do godz. 14:00

Typy projektów :

1) Realizacja programów kształcenia o profilu ogólnoakademickim albo praktycznym, dostosowanych, w oparciu o analizy i prognozy, do potrzeb gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa, zawierających w szczególności:

  1. a) dostosowanie i realizację programów kształcenia do potrzeb społecznogospodarczych,
  2. b) działania włączające pracodawców w przygotowanie programów kształcenia i ich realizację.

2) Działania podnoszące kompetencje dydaktyczne kadr uczelni w zakresie innowacyjnych umiejętności dydaktycznych, umiejętności informatycznych, w tym posługiwania się profesjonalnymi bazami danych i ich wykorzystania w procesie kształcenia, prowadzenia dydaktyki w j. obcym, zarządzania informacją..

Kryteria dostępu:

  1. Wnioskodawcą projektu może być wyłącznie uczelnia, która nie znajduje się w procesie likwidacji oraz w wypadku której nie wystąpiono do Ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego o zgodę na likwidację, ani wobec której Minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego nie ogłosił informacji o zawieszeniu uprawnień uczelni do prowadzenia studiów.
  2. Zajęcia obowiązkowe w programie studiów, obejmujące projektowanie uniwersalne, umożliwiające studentom poznanie potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz praktyczne zastosowanie zasad uniwersalnego projektowania produktów i usług, realizowane w projekcie, muszą być opracowane w oparciu o modelowe rozwiązania i wdrażane w projekcie na studiach I stopnia i/lub II stopnia i/lub na jednolitych studiach magisterskich.
  3. Zajęcia obowiązkowe w programie studiów, obejmujące projektowanie uniwersalne, będą prowadzone wyłącznie przez kadrę dydaktyczną posiadająca odpowiednie przygotowanie merytoryczne. W związku z tym w projekcie można przewidzieć dodatkowe działania, w wymiarze nieprzekraczającym 20% wartości budżetu projektu, które mają na celu podniesienie kompetencji dydaktycznych kadry w zakresie nauczania projektowania uniwersalnego.
  4. Projekt trwa nie dłużej niż do 30 września 2023 r.
  5. Średni koszt wsparcia przypadający na jednego uczestnika w projekcie nie może przekroczyć 20 000,00 PLN3 . Do średniego kosztu przypadającego na jednego uczestnika projektu nie wlicza się kosztów racjonalnych usprawnień w przypadku zaistnienia w trakcie realizacji projektu potrzeby ich zastosowania w celu umożliwienia udziału w projekcie osobom z niepełnosprawnościami.
  6. Kierunek lub kierunki, na którym/ych będą realizowane działania w ramach projektu, nie posiadają – na dzień złożenia wniosku – negatywnej lub warunkowej oceny jakości kształcenia PKA.
  7. Wydatki ponoszone na realizację projektu muszą być zgodne z katalogiem dopuszczalnych kosztów oraz maksymalnymi stawkami dla poszczególnych instrumentów wsparcia określonymi w Regulaminie konkursu oraz w załączniku do tego Regulaminu stanowiącym standard kosztów w projekcie, przy uwzględnieniu rodzajów wsparcia, jakie będą otrzymywały osoby kształcące się na kierunkach dotyczących projektowania uniwersalnego. Wydatki muszą również uwzględniać zasadę, iż zadania podlegające finansowaniu z EFS nie służą realizacji obowiązków wynikających z przepisów regulujących funkcjonowanie systemu szkolnictwa wyższego, samorządu terytorialnego oraz innych źródeł.

 

Planowana alokacja na konkurs wynosi: 30 000 000,00 PLN

Minimalny udział wkładu własnego w finansowaniu wydatków kwalifikowalnych projektu 3%

Wnioski w konkursie składa się wyłącznie: za pośrednictwem Systemu Obsługi Wniosków Aplikacyjnych SOWA.

Pełną dokumentację dotyczącą ogłoszonego konkursu, wraz z regulaminem znajdą Państwo  pod adresem:

https://www.ncbr.gov.pl/programy/fundusze-europejskie/power/konkursy-aktualne-nabory/konkurs-nr-powr030500-ip08-00-pun19-projektowanie-uniwersalne/

 

Dane kontaktowe pracowników Biura: 

Pani  Agata Gąska tel.: 77/ 54 15 990, e-mail: agata.gaska@uni.opole.pl, czp@uni.opole.pl

Pani Justyna Chudy – Wójtowicz  tel.:77/54 15 988, e-mail: jchudy-wojtowicz@uni.opole.pl, czp@uni.opole.pl

Pani  Agnieszka Bednarek – Budziak  tel.:77/54 15 931, e-mail: bednarek@uni.opole.pl  czp@uni.opole.pl

Pani Kalina Polok tel.:77/54 15 988, e-mail: kalina.polok@uni.opole.pl  czp@uni.opole.pl