Narodowe Centrum Badań i Rozwoju z siedzibą w Warszawie (kod pocztowy: 00-695), przy ul. Nowogrodzka 47a, jako Instytucja Pośrednicząca dla Osi III Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 w październiku 2019 r. planuje ogłosić konkurs pod nazwą „BPO2”.

Poniżej prezentujemy najważniejsze założenia:

Cel konkursu

Rozwój kadr dla sektora usług dla biznesu (np. BPO, SSC, IT) stanowiących duży potencjał rozwojowy dla gospodarki i zatrudnieniowy dla absolwentów szkół wyższych. Założeniem interwencji jest również tworzenie warunków sprzyjających lokowaniu usług dla biznesu w mniejszych miastach, posiadających potencjał rozwojowy w tym zakresie.

Alokacja 80 mln PLN

Minimalny udział wkładu własnego w finansowaniu wydatków kwalifikowalnych projektu 3%

Typy projektów :

Realizacja programów kształcenia o profilu ogólnoakademickim albo praktycznym, dostosowanych, w oparciu o analizy i prognozy, do potrzeb gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa, zawierających

w szczególności:

  1. a) dostosowanie i realizację programów kształcenia do potrzeb społeczno-gospodarczych,
  2. b) działania włączające pracodawców w przygotowanie programów kształcenia i ich realizację,
  3. c) wysokiej jakości programy stażowe (ten rodzaj działań może stanowić odrębny typ projektów).

2.Podnoszenie kompetencji osób uczestniczących w edukacji na poziomie wyższym, w obszarach kluczowych dla gospodarki i rozwoju kraju, określanych w oparciu o analizy i prognozy potwierdzające potrzebę rozwijania określonych kompetencji w konkretnych obszarach oraz w oparciu o zapotrzebowanie zgłaszane przez pracodawców/organizacje pracodawców, realizowane (z wyłączeniem staży) np. poprzez:

a)certyfikowane szkolenia i zajęcia warsztatowe kształcące kompetencje,

b)dodatkowe zajęcia realizowane wspólnie z pracodawcami,

c)dodatkowe zadania praktyczne dla studentów realizowane w formie projektowej, w tym w ramach zespołów projektowych,

d)wizyty studyjne u pracodawców.

KRYTERIA DOSTĘPU

  1. Wnioskodawcą projektu jest szkoła wyższa publiczna bądź niepubliczna, posiadająca siedzibę lub filię istniejącą co najmniej 24 miesiące w mieście, którego liczba mieszkańców nie przekracza 240 tys. mieszkańców (wg. danych GUS na 31.12.2015 r. http://stat.gov.pl/statystyka-regionalna/rankingi-statystyczne/miasta-najwieksze-pod-wzgledem-liczby-ludnosci/).

Dodatkowo, wnioskodawcą projektu może być wyłącznie uczelnia, która nie znajduje się w procesie likwidacji oraz w wypadku której nie wystąpiono do Ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego o zgodę na likwidację, ani wobec której Minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego nie ogłosił informacji o zawieszeniu uprawnień uczelni do prowadzenia studiów.

  1. Wnioskodawca – w celu realizacji działań merytorycznych przewidzianych projektem – nawiąże, do dnia podpisania umowy o dofinansowanie projektu, formalną współpracę z co najmniej jednym przedsiębiorcą z sektora usług dla biznesu, prowadzącym działalność w Polsce, w zakresie:
  • centrum outsourcingu procesów biznesowych (Business Process Outsourcing, BPO),
  • centrum usług wspólnych (Shared Service Centers , SSC),
  • centrum IT (Information Technology , IT),
  • centrum badawczo-rozwojowe (Research and Development , R&D).

Ww. przedsiębiorca zostanie włączony w realizację wszystkich zaplanowanych w projekcie elementów wsparcia wskazanych w kryterium dostępu nr 4.

  1. Wnioskodawca zapewnia, że co najmniej 30% absolwentów uczelni, którzy zostali objęci wsparciem w projekcie podjęło zatrudnienie w ciągu 6 m-cy od zakończenia kształcenia.

Zatrudnienie rozumiane jest jako:

  • zawarcie umowy pracę na okres minimum 3 miesięcy w wymiarze co najmniej ½ etatu,
  • umowy/ów cywilnoprawnej/ych zawartej/ych na okres co najmniej 3 miesięcy,
  • samozatrudnienie lub rozpoczęcie działalności gospodarczej trwające co najmniej 3 miesiące.

Absolwentem jest osoba, która uzyskała dyplom ukończenia studiów I lub II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich w ramach programów kształcenia objętych wsparciem w projekcie. Wnioskodawca powinien tak zaplanować realizację działań, aby wszyscy studenci objęci wsparciem mogli uzyskać status absolwenta w terminie do 4 tygodni od daty zakończenia projektu.

  1. W ramach projektu należy przewidzieć działania dotyczące sektora usług dla biznesu, wskazanych w kryterium dostępu nr 2, zakładające obligatoryjne włączanie pracodawców w dostosowanie i realizację programów kształcenia do potrzeb społeczno-gospodarczych (zgodnie z zakresem typu operacji nr 1 lit. a – b) oraz fakultatywnie realizację wskazanych poniżej elementów:
  • realizacja wysokiej jakości programów stażowych dla co najmniej 20% studentów kształcących się na danym roku na kierunku objętym działaniami w ramach projektu,

programów rozwoju kompetencji studentów (zgodnie z zakresem typu operacji nr 2) oczekiwanych od kandydatów do pracy (w oparciu o najnowsze badania rynku) przez pracodawców wskazanych w kryterium dostępu nr 2.

Okres realizacji projektu wynosi co najmniej 12 miesięcy i nie trwa dłużej niż do 31 października 2023 r.

  1. W przypadku realizacji w projekcie programów rozwoju kompetencji studentów zakres zadań i działań przewidzianych do realizacji w projekcie prowadzi do uzyskania co najmniej dwóch spośród m.in. następujących kompetencji lub kwalifikacji zgodnych z potrzebami pracodawców z sektora usług dla biznesu, o którym mowa w kryterium dostępu nr 2:
  • językowe,
  • analityczne, w tym umiejętność rozwiązywania problemów,
  • umiejętność pracy w grupie, współpraca w międzynarodowym środowisku,
  • komunikacyjne, w tym interpersonalne, komunikacja werbalna i pisemna,
  • zawodowe,
  • w zakresie przedsiębiorczości,
  • informatyczne, w tym wyszukiwanie informacji.

Działania przewidziane w projekcie przez wnioskodawcę mogą prowadzić do uzyskania innych kompetencji lub kwalifikacji niż wskazane powyżej, o ile są one zgodne z potrzebami pracodawców z sektora usług dla biznesu, o którym mowa w kryterium dostępu nr 2.

  1. W przypadku realizacji w projekcie programów rozwoju kompetencji studentów, projekt obejmuje nie mniej niż dwa elementy, wyłącznie ze wskazanych poniżej:
  • certyfikowane szkolenia prowadzące do uzyskania kwalifikacji i/lub zajęcia warsztatowe kształcące kompetencje,
  • dodatkowe zadania praktyczne dla studentów realizowane w formie projektowej, w tym w ramach zespołów projektowych,
  • wizyty studyjne u pracodawców,

uczestniczenie studentów w formach aktywności wynikających ze współpracy uczelni z pracodawcami, zwiększających zaangażowanie pracodawców w realizację programów kształcenia (np. zajęcia dodatkowe organizowane z pracodawcami), służących lepszemu przygotowaniu absolwentów do wejścia na rynek pracy.

  1. Wydatki ponoszone na realizację projektu muszą być zgodne z katalogiem dopuszczalnych kosztów oraz maksymalnymi stawkami dla poszczególnych instrumentów wsparcia określonymi w regulaminie konkursu oraz w załączniku do tego regulaminu stanowiącym standard kosztów w projekcie. Wydatki muszą również uwzględniać zasadę, iż zadania podlegające finansowaniu z EFS nie służą realizacji obowiązków wynikających z przepisów regulujących funkcjonowanie systemu szkolnictwa wyższego oraz samorządu terytorialnego.

KRYTERIA PREMIUJĄCE

  1. Wnioskodawca – w celu realizacji projektu – nawiąże, do dnia podpisania umowy o dofinansowanie projektu, formalną współpracę z przedsiębiorstwem z sektora usług dla biznesu wymienionym w kryterium dostępu 2, w tym spółką skarbu państwa, przenoszącym lub zamierzającym przenieść prowadzoną działalność lub jej część do ośrodka miejskiego, o którym mowa w kryterium dostępu nr 1 najpóźniej do dnia wyznaczającego połowę okresu realizacji projektu.
  2. Wnioskodawca zapewnia, że co najmniej 30% absolwentów uczelni, którzy zostali objęci wsparciem w projekcie podjęło zatrudnienie w ciągu 6 m-cy od zakończenia kształcenia u pracodawcy z sektora usług dla biznesu, o którym mowa w kryterium dostępu nr 2.

Zatrudnienie rozumiane jest jako:

  • zawarcie umowy pracę na okres minimum 3 miesięcy w wymiarze co najmniej ½ etatu,
  • umowy/ów cywilnoprawnej/ych zawartej/ych na okres co najmniej 3 miesięcy,
  • samozatrudnienie lub rozpoczęcie działalności gospodarczej trwające co najmniej 3 miesiące.
  1. Wnioskodawca – w celu realizacji działań merytorycznych przewidzianych projektem – nawiąże, do dnia podpisania umowy o dofinansowanie projektu, formalną współpracę z więcej niż jednym przedsiębiorcą prowadzącym działalność w Polsce w zakresie:
  • centrum outsourcingu procesów biznesowych (Business Process Outsourcing, BPO),
  • centrum usług wspólnych (Shared Service Centers , SSC),
  • centrum IT (Information Technology , IT),
  • centrum badawczo-rozwojowego (Research and Development , R&D).

Ww. przedsiębiorca zostanie włączony w realizację wszystkich zaplanowanych w projekcie elementów wsparcia wskazanych w kryterium dostępu nr 4.

Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z tekstem wymagań konkursowych i zwrócenie uwagi na kryteria dostępu i kryteria premiujące zawarte w fiszce konkursu, a szczególnie kryterium premiujące nr 1. Spełnienie tego kryterium wymaga zobowiązania się przez Uczelnię do nawiązania współpracy z przedsiębiorstwem/spółką skarbu państwa, planującymi przeniesienie swojej działalności do ośrodka miejskiego do 240 tys. mieszkańców. Nie jest jasne, w jaki sposób Wnioskodawca ma postąpić i jakie poniesie konsekwencje, jeśli przedsiębiorca zmieni plany i zrezygnuje z powyższego zamiaru podczas realizacji projektu.

 

Osobami do kontaktu w CZP (czp@uni.opole.pl są:

Pani  Agata Gąska tel.: 77/ 54 15 990, e-mail: agata.gaska@uni.opole.pl,

Pani Justyna Chudy – Wójtowicz  tel.:77/54 15 988, e-mail: jchudy-wojtowicz@uni.opole.pl, czp@uni.opole.pl

Pani  Agnieszka Bednarek – Budziak  tel.:77/54 15 131, e-mail: bednarek@uni.opole.pl  czp@uni.opole.pl

Pani Kalina Polok tel.: 77/ 54 15 989, e-mail: kpolok@uni.opole.pl